Spoznajte kako podpreti otrokovo samostojno igro, gibalni razvoj in kako komunicirati z otrokom na spoštljiv, ljubeč in avtentičen način
SPREJEMAMO PRIJAVE za program delavnic, ki se prične v mesecu SEPTEMBRU!
Z novim sklopom pričenjamo 25. 9. 2024
DOJENČKI (6-12 mesecev oz. do samostojne hoje)
sreda dopoldan (12:00 - 13:15)
25.9., 2.10., 9.10., 16.10., 23.10., 6.11., 13.11., 20.11.
***
MLAJŠI MALČKI (12-24 mesecev)
sreda popoldan (16:00-17:15):
25.9., 2.10., 9.10., 16.10., 23.10., 6.11., 13.11., 20.11.
Program razvojnih delavnic za dojenčke, mlajše malčke in njihove starše je skupinski program, ki temelji na vzgojnem pristopu pediatrinje Emmi Pikler. Poudarek v programu je na naravnem gibalnem razvoju, avtonomni igri in spoštljivi negi.
Začetnica tovrstnega programa je bila Magda Gerber, učenka Emmi Pikler, ki je od leta 1978 v ZDA podpirala starše majhnih otrok s pomočjo vzgojnega pristopa, ki ga je razvila Emmi Pikler. Kasneje se je ta oblika starševske podpore uveljavila tudi v Nemčiji in Avstriji ter leta 2002 tudi na Madžarskem, pri samem izvoru Pikler pedagogike. V Sloveniji so se delavnice po pristopu Emmi Pikler prvič izvedle leta 2020 pod vodstvom mag. Mojce Košič.
V skrbno zasnovanem igralno - gibalnem prostoru se otroci igrajo na lastno pobudo in gibajo brez posredovanja odraslih.
Starši so povabljeni, da sedijo na udobnih blazinah, od koder lahko spremljajo in opazujejo igro svojega otroka ter s svojo mirno prisotnostjo poskrbijo za čustveno varnost otroka.
Ob prisotnosti facilitatorke starši pozorno spremljajo otrokove samostojne in raznolike dejavnosti in se o tem, kar vidijo, lahko pogovorijo s facilitatorko.
Otroci spoznavajo svoje interese in zanimanja, starši pa preko opazovanja o otrocih dobivajo nova spoznanja o svojem otroku.
Preko facilitatorke imajo starši priložnost videti kako podpreti otrokovo samostojno igro in kako komunicirati z otrokom na spoštljiv, ljubeč in avtentičen način ter hkrati postaviti mejo, ko je to potrebno.
V skupini so otroci 2 različnih starostnih skupin (6-12 in 12-24 mesecev)
pridobili zaupanje v sebe in naravni razvoj svojega otroka
odkrili nove načine, kako ste lahko ob otroku prisotni brez potrebe po učenju, kako naj se igra
spoznali boste, da je v redu, če otroka pustite, da se zaigra in sam raziskuje, vam pa ga ni potrebno animirati in ste ob tem brez slabe vesti
naučili se boste, kako stopiti korak nazaj in kako svojemu otroku prepustiti vodenje raziskovanja in igre
dobili boste nov pogled na otroka in spoznanje, da je otrok kompetentno in sposobno malo bitje, ki marsikaj zmore
postali boste bolj pozorni na njegove ideje in strategije ob reševanju različnih situacij, zaradi česar boste svojemu otroku bolj zaupali v podobnih situacijah izven okolja delavnic
hitreje in bolje boste prepoznali otrokove potrebe, njegovo doživljanje sveta in se z večjo sigurnostjo odzvali nanj
spoznala načine spoštljive interakcije z otrokom, še posebej med trenutki nege in sicer v vsakdanjem življenju z njim
naučili se boste otroku postaviti mejo jasno, odločno, a hkrati spoštljivo
dobili ideje za pripravo igralnega okolja doma in izbiro igrač, ki bo bolj podporno pri razvoju otrokove igre in za celoten njegov razvoj
se z otrokom še bolj povezali, saj si boste med programom vzeli čas le zanj in zraven ne boste počeli še 100 drugih stvari.
Zelo spoštljiv odnos do otrok, ki ga v današnjem svetu primanjkuje. Oba z mojim malim sva se počutila sprejeto, zaželeno in to točno takšna, kot sva. Všeč mi je bilo to minimalno poseganje v otroke in njihovo delovanje oz. njihove interese. Gnezdo je res krasen prostor, ki podpre otrokov naravni razvoj.
Na vaših delavnicah sva se počutili dobrodošlo, sprejeto, umirjeno. Meni so bili to trenutki, ko sem samo bila tam in uživala v opazovanju hčerke in dogajanja. Doma je vedno kaj za postoriti, čeprav se zdaj trudim določene dele dneva vse spustiti in samo opazovati Julijo.
Neža je v prvem tednu po delavnici neverjetno gibalno napredovala. Vsak naslednji teden je bilo še bolje in bolje. In po enem mesecu je s tako neverjetno lahkotnostjo raziskovala igralni prostor, da sem bila zelo ponosna na njen napredek.
Hvaležna sem, da je Gaber lahko izkusil okolje, kjer je lahko prosto raziskoval in odkrival svet, in da je dobil izkušnjo, kako lahko odrasli z njim stopa v kontakt, s spoštovanjem in pozornostjo do njegovih odzivov. Ta vaš nežen, spoštljiv pristop se me je zelo dotaknil.
Moj otrok se je predvsem malo bolj odprl v smislu socialnih veščin. Ne obiskuje vrtca in okrog sebe nima vrstnikov. Oba s partnerjem sva tudi bolj introvertirana človeka in sem resnično vesela in hvaležna sebi, da sem stopila iz cone udobja in svojemu otroku dala možnost, da se znajde v manjši skupinici otrok. Opažam, da kljub temu, da mu je bilo kdaj pa kdaj senzorno vse skupaj malo preveč, mu je hkrati tudi veliko dalo. Zdaj pomaha tudi drugim ljudem in otrokom, ki jih srečamo, kar je prej naredil bolj poredko. Tudi jaz, kot mama, sem bolj sproščena v interakcijah z drugimi otročki.
Julija se je v času delavnic bolj sprostila, veliko opazovala druge, kaj in kako nekaj počnejo. Glede na to, da vrtca še ne obiskuje (ga bo šele s septembrom), sem preko te izkušnje videla, da se bo najverjetneje tudi tam čez čas sprostila, kar me zelo pomirja.
1x spletna priprava na delavnice (pred začetkom programa prejmete spletne priprave na sam pričetek programa) - za sodelovanje v programu je potreben predhoden ogled posnetka
8 zaporednih obiskov/delavnic za otroka in enega od staršev v trajanju 75 - 90 minut (možnost nadomeščanja v primeru odsotnosti zaradi bolezni) - posamezno srečanje lahko tudi prej zaključite, odvisno od otrokovega razpoloženja ali potreb
strokovne izročke in gradiva, ki jih prejmete pred delavnico (6x), ki vam nudijo vpogled v otrokov razvoj in razumevanje tega, kar vidite na delavnicah
1 x zaključno (online ali v živo) srečanje/starševski krog (samo za starše) - skupaj bomo razmišljali, kaj ste videli in doživeli v programu. Srečanje traja od 1-2 uri, odvisno od števila udeležencev in njihove aktivne vloge. Srečanje običajno poteka v dopoldanskem času.
Cena programa razvojnih delavnic z vsemi zgoraj navedenimi elementi je 250 EUR.
Delavnice vodim mag. Mojca Košič, pedagoginja montessori in kandidatka za pedagoga Pikler v sodelovanju s praktikantkami, ki so vključene v moj mentorski program za facilitatorje razvojnih delavnic. Več o meni si lahko preberete spodaj.
Sredino popoldansko skupino MLAJŠI MALČKI vodi Teja Založnik, Pikler pedagoginja v izobraževanju.
Dostop do tečaja vam je omogočen cel čas obiskovanja delavnic.
Poudarek v tečaju je na Pikler pedagogiki in na prvem letu z otrokom: kultiviranje samostojne igre, negovanje spoštljivega odnosa z otrokom, razumevanje otrokovega naravnega gibalnega razvoja.
Spletni tečaj je odlična dopolnitev izkušnjam na delavnici, ko lahko spoznanja na delavnicah povežete še s poglobljenim znanjem iz pedagogike Pikler.
TUKAJ si lahko pogledate več o tečaju.
Umirjenost, katero sem izkusila na delavnicah ter opazovanje vaših interakcij z otroki, sem nato prenesla v naše vsakdanje življenje, In res se vam ne morem dovolj zahvaliti, da ste mi dali možnost se učiti od vas in tako poglobiti moj odnos z Nežo.
Na delavnice sem se prijavila čisto iz firbca, za neko novo izkušnjo. In niti v sanjah si nisem predstavljala koliko mi bodo dale. Prva delavnica, mi je resnično odprla oči. Vaša in Anjina umirjena energija in zavzetost pomagati Neži pri premagovanju. gibalne samostojnosti, me je tako navdušila, da sem vaše napotke vzela zelo resno.
V vsakdan vnašam način delavnice in pripravo “igre” v domačem okolju. Vpogledi, ki sem jih dobila preko izročkov, so mi dali tudi veliko misliti in sem bolj pozorna na vsakdanji odnos ter opazovanje svojega otroka.
Naučila sem se, da je ok, da ga pustim, da se zaigra in raziskuje sam, da mi ni treba 'animirati'. Pa tudi, da mi zelo jasno pove, kdaj me rabi. Zdi se mi, da sem ga spoznala v toliko novih pogledih, vseh niti ne morem ubesediti.
Delavnice potekajo v Ljubljani (družinski center Gnezdo).
Delavnica traja 75 minut, enkrat tedensko v izbranem terminu.
V skupini v sredo dopoldan so otroci v starosti od 6-12 mesecev oz. do samostojne hoje. V popoldanski skupini pa otroci od 12 - 24 mesecev.
Gre za majhno skupino (največ 7 otrok z enim od staršev ali skrbnikov).
Z novim sklopom pričenjamo 25. 9. 2024
Termini:
DOJENČKI (6-12 mesecev oz. do samostojne hoje)
Sreda DOPOLDAN (12:00 - 13:15)
25.9., 2.10., 9.10., 16.10., 23.10., 30.10., 6.11., 13.11., 20.11.,
***
MLAJŠI MALČKI (12-24 mesecev)
Sreda popoldan (16:00-17:15):
25.9., 2.10., 9.10., 16.10., 23.10., 30.10., 6.11., 13.11., 20.11.
*Pridružujem si pravico do spremembe pri terminih, vsekakor pa vas bom o morebitni spremembi pravočasno obvestila.
Bi se rada samo še pisno zahvalila za delavnice in nasploh za to, da v naš prostor prinašate drugačne pristope in širite srčnost pri vzgoji otrok. Vem tudi, da smo ravno mamice oz. starši majhnih otrok s svojo neprespanostjo in zmedenostjo lahko zelo nehvaležna ciljna skupina, pa hkrati tako neskončno hvaležna, ko nekdo pokaže razumevanje za naše na trenutke precej kaotično stanje. In vi ga vsekakor znate pokazati ter hkrati spretno voditi delavnice in usmeriti naše misli še kam drugam. Občudujem vaš pristop in si mislim kako lepo je videti ljudi, ki s takim občutkom opravljajo svoje delo.
Midva sva se tedensko vozila eno uro tja in eno uro nazaj za te delavnice in tega niti malo ne obžalujem. Od njih sva oba odnesla res veliko pozitivnega in Mojčine delavnice res lahko samo iz srca priporočam vsem staršem.
Prijave na poletni sklop delavnic so odprte!
Z novim ciklom pričnemo v mesecu SEPTEMBRU.
Z novim sklopom pričenjamo 25. 9. 2024
DOJENČKI (6-12 mesecev oz. do samostojne hoje)
Sreda DOPOLDAN (12:00 - 13:15)
25.9., 2.10., 9.10., 16.10., 23.10., 30.10., 6.11., 13.11., 20.11.
***
MLAJŠI MALČKI (12-24 mesecev)
Sreda popoldan (16:00-17:15):
25.9., 2.10., 9.10., 16.10., 23.10., 30.10., 6.11., 13.11., 20.11.
***
Za vpis na delavnice izpolnite spodnja polja:
Mojca je pedagoginja, avtorica knjige Montessori za starše, ustanovitejica Gnezda, centra za naravno otroštvo in starševstvo in zavzeta raziskovalka naravnih pristopov k vzgoji in razvoju otrok.
Starše dojenčkov in majhnih otrok podpira pri ljubeči in prisotni vzgoji. Z njimi dela v živo in on line preko svojih različnih programov. .
Pri svojem delu združuje znanja iz različnih pedagoških pristopov (montessori, Pikler, RIE ipd.) in znanstvenih usmeritev (psihologija, nevroznanost).
Z njo se lahko povežete preko FB strani ali IG profila, kjer trenutno najbolj redno objavlja.